Odstranění tetování
Dlouhých šestnáct let mi bedra pokrývalo tetování, které jsem vůbec neměla ráda. Připomínalo mi nepříjemné životní období, kdy jsem pomáhala jednomu známému v těžké situaci. On se na mě pak ale nezdravě upnul a pronásledoval mě. To tetování mi zaplatil právě on, přičemž prohlásil, že díky tomu tetování na něj nikdy nezapomenu. Nakonec jsem odjela pracovat na zaoceánskou loď, abych mu zmizela z očí. Personál na lodi ale nesměl mít tetování na viditelném místě. Musela jsem proto nosit delší trička a dávat si pozor, aby se v práci kérka neukázala.Tetování jsem si nechala udělat, protože bylo zdobení na bedrech tehdy v módě. Chtěla jsem něco originálního, a tak jsem si ornament nechala navrhnout přímo od tatérky. Jenže už když mi kérku dělala, hlodaly ve mně pochybnosti kvůli tomu známému… Na korekci tetováže jsem už ani nešla, od začátku se mi honilo hlavou, že si ji možná jednou nechám odstranit. Ale že ji opravdu už dál na těle nechci, to jsem se definitivně rozhodla vlastně až nedávno. Můj šestiletý syn totiž začal říkat, že chce být pomalovaný stejně jako já. Chtěla jsem mu jít dobrým příkladem.
Známí mě odrazovali, že odstranění tetováže laserem bude bolet, a tak jsem z toho nejdřív měla strach. Před ošetřením mi ale sestřička vždycky natřela kůži znecitlivujícím krémem a štípání při zásahu laserem se díky tomu dalo v pohodě vydržet. Třeba okolo páteře to ale štípalo trochu víc než na bocích. Nicméně krev u toho každopádně netekla a neteče! Kůži jsem měla v místě tetování vždycky pak jen chvíli zarudlou a mírně oteklou.
Tetování vám ovšem nezmizí po jednom ošetření. Obrázek sice probledl už po prvním ošetření, ale celkově to byl běh na dlouhou trať. Odstranění tetování touhle laserovou metodou průměrně vyžaduje zhruba 3–8 návštěv, zato já musela přijít 11x. Záleží totiž na stáří a kvalitě tetování i na dalších faktorech a paní doktorka mi vysvětlila, že mám v tomhle směru dost smůlu – tatér mi do černého tetování přidal barevnou příměs, která laseru zpočátku odolávala, a tak se celý proces odstraňování kérky protáhl.
Dnes jsem ale z výsledku nadšená a šťastná, že jsem se rozhodla do toho jít. Nejsem z Prahy, a tak jsem každý termín ošetření brala zároveň jako takový malý výlet do Prahy, kam jsem jezdila i spolu se synem. Jsem ráda, že jsem se ornamentu na kůži konečně zbavila, protože mi připomínal mou minulost. Žádná odpůrkyně tetování se ze mě ovšem nestala. Na někom se mi kérka dokonce moc líbí. Jen je strašně důležité zvážit, jestli ji doopravdy chcete, jaký motiv a kam.
Slovo lékaře
Paní Janě mizela tetováž z beder postupně a k její smůle trochu pomaleji, než bývá zvykem. Průměrně stačí k odstranění tetováže 3–8 ošetření laserem, jenže naše klientka měla v na pohled černé tetováži i barevnou příměs, která laseru zpočátku odolávala. Celkový počet ošetření laserem se odvíjí od velikosti tetováže, jeho stáří a kvality, dále také od množství pigmentu v podkoží – toho měla Jana bohužel hodně, proto se počet ošetření navýšil. Klientka musela nakonec podstoupit 11 ošetření vždy v intervalu zhruba jednoho měsíce, aby se kůže dostatečně zhojila a zregenerovala. Odstraňování tetováže laserem je časově náročnější než například metoda obrušování, ale oproti ní je laser k tělu nesrovnatelně šetrnější. Na přístroji lze nastavit intenzitu průniku laserových paprsků, a tak při ošetření nedochází k jizvení. Bolest pociťovaná při ošetření laserem je pak individuální. Záleží na prahu bolestivosti každého člověka, obecně lze však tuto bolest přirovnat ke štípání gumičkou. Pokud je tetovaná oblast větší a citlivější stejně jako u paní Jany, aplikujeme na ni přibližně hodinu před ošetřením i znecitlivující krém s anestetikem, kterým se bolest výrazně eliminuje. V době odstraňování tetováže by kůže neměla být příliš opálená. Nejlépe si laser poradí se starším, ale kvalitně provedeným tetováním v černé nebo tmavě modré barvě. Před samotným provedením tetováže se proto klientům vyplatí zajímat i o složení barviva.
MUDr. Markéta Majerová
Korektivní dermatolog