Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Propocené podpaží
u pracovních košilí
je minulost

Pan Stanislav, 29

Odstranění pocení aplikací botulotoxinu a kontrola mateřských znamének

Pracuji jako obchodní zástupce a k tomu hraji českou extraligu ve volejbalu. Při sportu jsem proto na pot zvyklý a vlastně mi nevadí, ale v práci tomu bylo od začátku jinak. Denně mívám okolo deseti pracovních schůzek a samozřejmě mi není příjemné, když po jednání s klientem zjistím, že mám u košile propocené podpaží.
 
Když jsem se proto od přítelkyně dozvěděl, že se dá pocení v konkrétním místě na čas zastavit, zaujalo mě to a začal jsem se o ošetření víc zajímat. Vidina toho, že se nebudu na několik měsíců v podpaží potit pro mě byla natolik lákavá, že jsem se nakonec rozhodl jít do toho.
 
Představa, že při ošetření dostanu do každého podpaží okolo deseti vpichů tenkou jehličkou, se mi ale nejdřív moc nezamlouvala. Upřímně: nechtělo se mi nijak trpět. Také jsem potřeboval, aby ošetření netrvalo dlouho a já mohl rovnou z kliniky zamířit na další pracovní schůzku. Musím ale říct, že mě průběh ošetření mile překvapil. Ještě před aplikací botulotoxinu mi totiž sestřička natřela podpaží znecitlivujícím krémem s anestetikem a nechala ho tam zhruba půl hodinky působit. Díky tomu jsem vpichy do podpaží vůbec necítil. Samotná aplikace botulotoxinu pak netrvala déle než deset minut.
 
Nakonec zbyl čas i na kontrolu mateřských znamének. Velké pihy mám hlavně na zádech – tam mi před několika lety dvě z nich museli vyřezávat. Paní doktorka mi pihy zkontrolovala digitálním dermatoskopem – přístrojem, který vypadal jako lupa napojená na počítač. Struktura každé mojí pihy, ke které mi lékařka dermatoskop přiložila, se totiž ve stejný moment objevila na monitoru počítače a rizikovost pihy okamžitě vyhodnotila. Žádnou problémovou pihu u mě ale teď naštěstí paní doktorka nenašla, a tak jsem už po pár minutách kontroly mohl spěchat zpátky do práce.
 
Co se týče ošetření pozastavující na čas pocení, efekt látky jsem na sobě cítil už druhý den. Ostatně domů jsem přinesl a zatím stále nosím jasný důkaz o tom, že to funguje – v podpaží suché košile, které nejsou cítit potem. Ošetření proto můžu jen doporučit. Má to smysl!

Slovo lékaře

MUDr. Iva Obstová

Metodou BTX (= botulotoxinem) se dočasně zabrání přenosu nervového vzruchu na potní žlázky. Zákrok se provádí pouze ambulantně a pro větší komfort se může necelou hodinu před ošetřením aplikovat na danou oblast znecitlivující krém s anestetikem. Doba efektu ošetření je přechodná a individuální, nejčastěji však odpovídá 4–12 měsícům. Účinek botulotoxinu se obvykle dostaví po 3–7 dnech, nejpozději do 14 dnů od ošetření. K nadměrnému pocení často dochází z důvodu tzv. emocionální hyperhidrózy. To znamená při strachu, trémě, radosti nebo při pocitu napětí. Stejně tak ale může zvýšená činnost potních žláz nasvědčovat nějakému onemocnění. Může souviset s cukrovkou, poruchou štítné žlázy nebo se objevuje při neurologických onemocněních. Pocení zvyšují i určité léky, kofein a nikotin.

MUDr. Iva Obstová
Korektivní dermatolog

Předchozí Další

Přijďte na
nezávaznou konzultaci

Volejte 

800 254 642