Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Průvodce plastickou operací Plastická operace nosu

 Přečtěte si, co vás čeká...

Před zákrokem

Na úvodní konzultaci přijďte připraveni

Každá změna tvaru nosu je citelnou změnou našeho výrazu. Na úvodní konzultaci plastický chirurg zhodnotí stav nejen nosu, ale zároveň společně proberete všechny vaše otázky a obavy, které se k operaci vážou. Výsledkem konzultace musí být shoda obou názorů – plastického chirurga i klienta. Je dobré mít na paměti, že každá kosmeticko-estetická operace přináší svým způsobem další originál. Proto se dá konečný výsledek zákroku stanovit jen přibližně.
 

Kosmetické a funkcionální úpravy nosu

Kosmetické úpravy se týkají vnější části nosu – například snížení hrbolku, úpravy profilu, zúžení nebo zmenšení špičky nosu. Funkcionální se týkají zlepšení funkčnosti nosu. Například otevírání nosních cest pro lepší dýchání (provádějí obvykle specialisté ORL). Plastika nosu patří k nejnáročnějším estetickým operacím a vyžaduje nejen technické zvládnutí samotné operace, ale i velkou zkušenost a odhad operatéra. Ten zohledňuje kromě estetického také funkční význam korekce.
 

Během výkonu

Operace trvá zhruba hodinu

Operace se provádí buď v celkové nebo v lokální anestezii přístupem z nosních dírek. Při operaci jsou uvolněny a upravovány měkké části nosu, chrupavka a nosní kůstky. Tehdy jde o kompletní rhinoplastiku. Pokud se jedná o korekci měkkých tkání, pak se mluví o rhinoplastice měkkého nosu. Operace trvá přibližně 45 až 90 minut. Je ukončena fixací nosu sádrovou dlahou a tamponádou nosních dírek. Po zákroku je tedy nutné dýchat ústy.
 

Pobyt na klinice

3 dny po operaci už zase volně dýcháte nosem

Pooperační bolestivost je skutečně velmi mírná a snadno ji překonáte běžně dostupnými analgetiky. Těsně po operaci se na místo přikládají ledové obklady. Tamponáda se odstraňuje 1–2 dny po zákroku. Od té chvíle můžete volně dýchat nosem. Prvních 10 dnů po odstranění tamponády nedoporučujeme smrkat. Nos si čistěte několikrát denně vlhkými vatovými tyčinkami. Otoky a hematomy se objevují v případě operace kostěné části a přepážky, zejména kolem kořene nosu a očí.
 

Sádrovou fixaci nosíte 7 až 10 dní

Po 5 až 7 dnech přijdete na kontrolu pozice sádrové fixace. Fixaci nosíte zhruba 7–10 dní. Záleží na typu operace. Kůže nosu i citlivá pleť obličeje pak potřebují ještě několik dalších dní k regeneraci. K šití se používá vstřebatelný materiál, který se sám od sebe uvolní do 2 týdnů od operace.
 

Po návratu domů

Pooperační péče a možné komplikace

Po sejmutí sádry klient vstupuje do důležité pooperační fáze hojení, kterou už může chirurg jen těžko ovlivnit. Jedná se zejména o hojení a jizvení. Proces jizvení podkožních měkkých struktur může tvar nosu nepříznivě změnit a negativně ovlivnit původně dobrý výsledek operace. Tyto komplikace hojení nejsou časté, ale pokud k nim dojde, je důležité, aby klient přesně dodržoval chirurgovy pokyny. Zpravidla se jedná o pečlivé provádění tlakových masáží nosu, které komplikace ve většině případů vyřeší.
 

Do běžného života se můžete zapojit po sejmutí sádry

I když je nos již první měsíc po operaci tvarově pěkný, může ještě docházet k občasným otokům – zvláště ráno, po spánku na břiše, anebo po větší námaze. Dále také dochází k občasnému zčervenání nosu, zejména při náhlé změně teploty, někdy i k mírné neprůchodnosti nosu způsobené přechodným otokem sliznice. Rekonvalescence je dlouhodobá a velmi individuální. Sportování a větší fyzickou zátěž přidávejte raději postupně. V ideálním případě po 6 až 8 týdnech od operace.
 

První výsledky hodnotíme za 2 až 3 měsíce

Ve smyslu jizvení a přestavby jizevnatého vaziva v místě, kde chirurg zasahoval, bývá fáze hojení definitivně ukončena až přibližně rok po operaci. Teprve poté lze posuzovat reálný finální výsledek.
 

Vaše proměny


Přijďte na
nezávaznou konzultaci

Volejte 

800 254 642