Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Průvodce plastickou operací Liposukce v celkové anestezii

 Přečtěte si, co vás čeká...

Před zákrokem

Přijďte na konzultaci

Prvním důležitým krokem je úvodní konzultace s plastickým chirurgem nebo s odbornou konzultantkou na liposukce. Jednomu z nich povíte, jaká je vaše  představa o výsledku zákroku, a společně najdete nejvhodnější způsob, jak ho dosáhnout. Především si vyberete vhodnou techniku invazivní liposukce – nabízíme klasickou tumescentní liposukci, ultrazvukovou liposukci, laserovou liposukci nebo vodní liposukci.

Dozvíte se všechny potřebné informace o průběhu zákroku, o pooperačním hojení i případných rizicích. Konzultantka nebo lékař odpoví na všechny vaše otázky. Prohlédnete si také fotografie našich klientek a klientů před a po liposukci. Pokud se rozhodnete zákrok podstoupit, můžete se ihned dohodnout na termínu operace a na termínu komplexního předoperačního vyšetření.
 

V celkové anestezii odstraňujeme tuk z více oblastí

Celková anestezie nám umožňuje odsát tuk z více oblastí těla v jediném zákroku. Pokud vás ale trápí pouze jedna problematická partie, konzultantka vám doporučí podstoupit zákrok pouze v lokální anestezii. Ten bude pro vaše tělo méně náročný.
 

V celkové anestezii je rovněž možné použít odsátý tuk na zvětšení prsou. Zvětšení prsou vlastním tukem je stále populárnější metoda. Vděčí tomu zejména to, že se nemusíte bát, jak vaše tělo zareaguje na implantát. Jednoduše se zbavíte tuku, kde ho nechcete mít a přiberete v oblasti prsou.

Před operací zkontrolujeme, že jste zcela zdraví

Vaše tělo musí být před zákrokem v dobré kondici, tedy naprosto zdravé, aby vše proběhlo v pořádku. Komplexním předoperačním vyšetřením proto zkontrolujeme, že by vám při zákroku neměly hrozit žádné komplikace. Provedeme biochemické vyšetření krve, EKG i chemické a sedimentační vyšetření moči.

Trpíte-li vážnější nemocí jakéhokoliv charakteru, upozorněte na to svého operatéra a anesteziologa s dostatečným předstihem. Kromě komplexního předoperačního vyšetření bude v takovém případě potřeba doložit vyjádření o nemoci od lékaře, k němuž běžně docházíte. Veškeré informace pak přineste na recepci kliniky osobně, nebo je k nám pošlete poštou, e-mailem či faxem.

Užívání léku na ředění krve je bohužel kontraindikací k zákroku. Tento lék se nesmí užívat již týden před plánovaným zákrokem. Záleží tak na vašem hematologovi, zda povolí vysazení tohoto léku alespoň na 14 dní (týden před zákrokem a týden po zákroku), aniž by Vás to ohrozilo. 

Veškeré výsledky vyhodnotí plastický chirurg, který bude liposukci provádět, nejpozději několik dní před zákrokem. To z důvodu, aby mohla být některá vyšetření případně zopakována nebo ještě doplněna. Výsledky však musejí být co nejaktuálnější. V den zákroku nesmí být starší 14 dní. 

Týden před zákrokem dejte pozor na léčiva

Pokud užíváte preparáty obsahující kumariny, poraďte se minimálně týden před zákrokem s lékařem, který Vám je předepsal, o jejich vysazení nebo o nahrazení heparinem. 
Užíváte-li dlouhodobě kyselinu acetylsalicylovou (Aspirin, Anopyrin, Godasal, Thomapyrin), ibuprofen (Ibalgin, Brufen), naproxen (Nalgesin), vitamin E, vysaďte je rovněž minimálně týden před zákrokem.
Neužívejte ani žádné jiné léky, které tyto účinné látky obsahují. Tyto léky mají vliv na srážlivost krve a mohou vést ke zvýšenému krvácení při operaci i po ní. V případě nutnosti je můžete po poradě s lékařem nahradit jinými analgetiky. 
 
Užíváte-li léky ze skupiny tricyklických antidepresiv (Nortrilen, Melipramin, Anafranil apod.), informujte o této skutečnosti svého operatéra a anesteziologa.

Část přípravy bude i na vás

2 dny před zákrokem se vyhýbejte alkoholu, cigaretám a kofeinu, těžkým a nadýmavým jídlům. Dejte pozor i na jídla s vysokým obsahem vlákniny – obsahuje ji zejména ovoce a zelenina, zelí, luštěniny, müsli apod. Vypijte alespoň 2 litry vody.

Od půlnoci před zákrokem nic nejezte, nepijte a nekuřte. 
Obličej ani tělo si ničím nepotírejte, před operací by nemělo být mastné. Nenatírejte se tedy pleťovými ani tělovými krémy či mastmi, nepoužijte parfém ani žádná líčidla.
Na kliniku si přineste všechny své léky, které pravidelně užíváte.
Doneste si také náhradní spodní prádlo a hygienické potřeby. Vše ostatní, co budete potřebovat – ručník, žínku, košili, župan, přezůvky, ložní prádlo – pro vás na klinice připravíme.

 

Během výkonu

Postup se u jednotlivých metod mírně liší

U všech invazivních liposukcí používáme tumescentní roztok, který obsahuje naředěné anestetikum a adrenalin. Lékař při liposukci odsává tuk z určených oblastí tenkou kanylou, která je napojená na přístroj vyvíjející podtlak.

V případě ultrazvukové liposukce a obou laserových liposukcí ještě před samotným odsáváním tuku použijeme speciální mikrokanylu/sondu s prostupujícím ultrazvukovým nebo laserovým vláknem, která tuk rozmělní. Odsávání je pak vůči tělu šetrnější. Laser a ultrazvuk mají tepelný efekt, který provokuje regeneraci podkožních tkání. Tím se částečně podpoří i vypnutí kůže.

Tyto zdroje tepla navíc cílí výhradně na tukové buňky, tudíž se při liposukci nepoškodí okolní tkáně ani cévy. Díky tomu mají klienti na těle po zákroku mnohem méně otoků, modřin a podstatně se jim zkracuje i celková doba pooperačního hojení. Délka trvání operace se odvíjí od rozsahu oblastí, ve kterých se bude liposukce provádět. Orientačně trvá zákrok okolo 1,5–2 hodiny.

Prvních 24 hodin nesvlékejte kompresivní prádlo

V průběhu operace, kdy budete v celkové anestezii, u vás bude plastický chirurg, sálová sestra, anesteziolog a anesteziologická sestra. Po celou dobu budou monitorovat vaše životní funkce, aby vše proběhlo v pořádku. Po zákroku vás obléknou do kompresivního prádla, které prvních 24 hodin nesmíte sundat. Probudíte se až na pokoji kliniky.
 

Pobyt na klinice

Přespíte na klinice

Na klinice s námi zůstanete do druhého dne. Určitě vám pak nedoporučujeme řídit. Pokud bydlíte ve stejném městě, kde sídlí naše klinika, rádi vás po zákroku zdarma odvezeme domů. V opačném případě poproste partnera nebo někoho blízkého, aby pro vás přijel.

Po návratu domů

První 2 týdny dodržujte klidový režim

Po invazivní liposukci v celkové anestezii doporučujeme 2–4 týdny omezit fyzickou aktivitu. Kompresivní prádlo, které vám po zákroku navlékneme, budete nosit po dobu 2–6 týdnů. Speciální stahovací prádlo samozřejmě můžete prát, je rychleschnoucí. Počítejte také s tím, že první 2–3 dny po zákroku vám bude z malých kožních ranek vytékat tekutina zabarvená mírně do oranžova. To je však naprosto v pořádku, jedná se o zbytky tumescentního roztoku, kterým byla operovaná oblast napuštěna. Z těchto důvodů vám ale doporučujeme pořídit si domů na pooperační dobu hojení nepromokavý povlak na matraci a peřiny.
 

Zpočátku se jen jednou denně sprchujte

Koupání ve vaně si můžete dovolit až po zhojení kožních ranek, tedy asi 1–2 týdny po zákroku, do té doby se jen opatrně sprchujte. Po sprchování kožní ranky vždy jemně osušte. Pokud budete mít pocit, že se některá z ošetřovaných oblastí po liposukci špatně hojí a mohl by v ní propuknout zánět, aplikujte na dané místo antibiotika ve formě zásypu či masti (např. Framykoin). Na kontrolu k nám přijdete  za 3 týdny po zákroku.

 

Hlídejte si energetický příjem

Na místech, kde jsme liposukci provedli, se vám tuk znovu usazovat nebude. Rád se ale zabydlí v jiných oblastech na těle, pokud nebudete dodržovat zdravý životní styl. Hlídejte si proto svůj energetický příjem a výdej. S cvičením a sportem můžete pozvolna začít asi měsíc po zákroku. A pozor si dejte také na pobyt na slunci. Zákrokem narušená kůže má větší tendence k pigmentaci. Několik týdnů po liposukci vám proto nedoporučujeme opalování ani návštěvy solária.
 

Na výsledek nebudete čekat dlouho

Počítejte s tím, že po zákroku bude daná oblast pár dní mírně opuchlá, proto se vám může zdát, že efekt liposukce není téměř žádný. Po prvních 2 týdnech se ale otoky vstřebají, uvolněná kůže se začne fixovat zpět k hlubším vrstvám a vy se konečně dočkáte na první pohled viditelného výsledku. Největší efekt liposukce se dostaví asi 2 měsíce po zákroku.
 

Používejte dřevěný váleček a noste kompresivní prádlo

Po liposukci se mohou v místě odsátí tuku objevit na kůži zatvrdliny a různé nerovnosti. Používáním dřevěného válečku a důsledným nošením kompresivního prádla je ale po čase zcela odstraníte. S válečkováním začněte přibližně 2 týdny po operaci. Ošetřovanou oblast válečkujte ideálně 20 minut denně. Kdyby vám i přes tato opatření zatvrdliny na kůži zůstaly déle než 6 měsíců, poraďte se o tom se svým operatérem.Vyhodnotí-li, že pochybení  bylo na jeho straně, provede vám korekci zákroku zdarma.

Běžným jevem je i změna citlivosti v místě, kde jsme liposukci provedli. Tento stav se však během několika měsíců spraví a vrátí do normálu. Jiné komplikace se dostavují jen velmi vzácně. V případě jakéhokoliv problému ale kontaktujte svého lékaře.
 

Vaše proměny


Přijďte na
nezávaznou konzultaci

Volejte 

800 254 642