Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Nemít tričko
propocené potem
je opravdu úleva

Paní Mirka, 37

Odstranění nadměrného pocení aplikací botulotoxinu

Jsem docela emotivní člověk a stres i radostné okamžiky se u mě nárazově projevují zvýšenou potivostí. A přestože mě deodorant v kabelce nijak zvlášť neobtěžuje, představa, že budu mít na několik měsíců za všech okolností suché tričko, mě samozřejmě lákala. Připadala mi doslova úlevná.
 
Jediné, co mě od ošetření trochu zrazovalo, byla obava z bolesti. Přece jen aplikace jehličkou... Nic moc představa. V MEDICOM Clinic mě ale předem uklidnili, že bolesti se bát nemusím. Ještě před ošetřením vám totiž můžou do podpaží aplikovat znecitlivující krém s anestetikem, díky kterému pak vpichy téměř necítíte. Když existuje tahle možnost, proč zbytečně trpět? To jsem radši na kliniku dorazila o více než půl hodiny dříve, aby mi anestetikum v podpaží stihlo zabrat.
 
Přibližně po půl hodince, kdy anestetikum v mém podpaží působilo, si mě paní doktorka zavolala do ordinace a pustila se do samotné aplikace jehličkou. Znovu jsem se samozřejmě ujišťovala, jestli vpichy opravdu nebudu cítit a přiznala se, že co se bolesti týče, nejsem žádná velká hrdinka. Paní doktorka mě ale ujistila, že díky anestetiku ucítím jen každý třetí vpich, a to opravdu jen minimálně. A bylo to přesně tak, jak řekla. O prvních dvou jehličkách jsem vůbec nevěděla a třetí připomínala jen takové snesitelné ďobnutí. Bolestí bych to tedy ani já nenazvala.

Celé ošetření navíc trvalo jen asi deset minut, pak už bylo hotovo. Také mě mile překvapilo, že mě po ošetření nečekala žádná extra omezení. Na první 2–3 dny mi bylo jen doporučeno, abych se vyhýbala sauně, soláriím a činnostem, při kterých bych se nějak výrazněji zapotila. Efekt ošetření se pak měl dostavit asi po 3–7 dnech. Já ale měla pocit, že se v podpaží potím nesrovnatelně méně hned druhý den.

Vím, že mě ošetření zbaví otravného pocení jen na omezenou dobu, kdy botulotoxin v daném místě pozastaví činnost potních žláz, ale přesto to stálo za to. Suchých triček bych si měla užívat po dobu 4–12 měsíců. Prý je to dost individální, tak uvidíme. Klidně si to pak ráda zopakuji.

Slovo lékaře

MUDr. Markéta Majerová

Protože máme na těle asi dva až pět milionů potních žlázek, aplikace botulotoxinu do určitého místa žádným způsobem neohrožuje termoregulaci našeho těla a nepředstavuje pro organismus žádné nebezpečí. Produkci potních žláz lze navíc potlačit nejen v podpaží, ale také v jiných oblastech – například na čele, dlaních, v oblasti dekoltu, na ploskách nohou i na dalších jiných místech podle potřeby. Zákrok se provádí pouze ambulantně a k výraznější činnosti potních žláz v jiné oblasti na těle, než kam je látka botulotoxin při zákroku aplikována, by docházet nemělo. Alespoň se tedy s takovými odezvami v praxi běžně nesetkávám.

MUDr. Markéta Majerová
Korektivní dermatolog

Předchozí Další

Přijďte na
nezávaznou konzultaci

Volejte 

800 254 642