Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Průvodce plastickou operacíPlastická operace víček

 

Přečtěte si, co vás čeká...

Před zákrokem

Vyberte si plastického chirurga a přijďte na konzultaci

Prvním důležitým krokem je úvodní konzultace s chirurgem, kterého si sami vyberete. Povíte lékaři, jaká je vaše představa o výsledku zákroku, a společně najdete nejvhodnější způsob, jak ho dosáhnout. Dozvíte se všechny potřebné informace o průběhu zákroku, o pooperačním hojení i případných rizicích. Lékař vám na nákresu ukáže, kde provede řezy, a uvidíte také fotografie našich klientů před zákrokem a po zákroku. Rozsah předoperačního vyšetření se u operace víček odvíjí od doporučení lékaře. Pokud operace proběhne v celkové anestesii, bude nutné komplexní předoperační vyšetření.

Pozor na akutní onemocnění a léky ovlivňující srážlivost krve

Přibližně 4 týdny před operací byste neměli užívat léky ovlivňující krevní srážlivost. O všech lécích, které běžně užíváte, se zavčas poraďte se svým operatérem a anesteziologem. Na své zdraví si před zákrokem celkově dávejte větší pozor. I obyčejné nachlazení totiž může ovlivnit jeho průběh. 2 týdny před operací byste neměli prodělat žádné akutní onemocnění.

7 dní omezit TV

7 dní omezit čtení

Za 14 dní líčení očí
 

Za 1 měsíc sport

Během výkonu

Postup operace se u horních a dolních víček lehce liší

Plastika horních víček probíhá v místním znecitlivění a trvá přibližně 45 minut. Lékař nejprve oblast znecitliví, pak skalpelem odstraní předem vyznačený proužek nadbytečné kůže a rozřízne sval nad vnitřním koutkem oka. Díky tomu se dostane k tukovým váčkům, kvůli kterým vám víčko otékalo, a odstraní je. Upraví také kruhový oční sval, aby opět vynikla kontura zevní poloviny horního víčka.

Plastický chirurg sval následně sblíží a adaptuje k sobě, kůži pak sešije jemným a tenkým nevstřebatelným vláknem. Naši chirurgové šijí víčka plastickým (podkožním) stehem a stehy po týdnu odstraňují. Výsledná jizva je umístěna do přirozené ohybové rýhy víčka.

Plastika dolních víček trvá rovněž asi 45 minut. Chirurg při ní odstraní zespodu tlačící tukové váčky, které se stejně jako u horních víček nacházejí pod kruhovým očním svalem. V tomto případě se však váčky, lidově řečeno tzv. pytle, vytvářejí pod očima. Váčky je nutné odstranit spolu s přebytečnou kůží. Na úvodní konzultaci se s lékařem domluvíte, jestli bude používat laser nebo skalpel. Při využití skalpelu probíhá sešívání stejně jako u horních víček – pouze s tím rozdílem, že chirurg jizvu skryje mezi řasami. Při operaci laserem jizvičky nevznikají, ale zákrok je nutné podstoupit v celkové anestezii.

Při kombinaci plastiky horních i dolních víček zvažujeme celkovou anestezii. Zákrok trvá přibližně 1,5 hodiny.

 

Ke komplikacím dochází zřídka

U plastiky očních víček dochází ke komplikacím spíše výjimečně. Přesto se vyplatí vědět, jaké k nim patří. Konkrétně se jedná o tzv. okulokardiální reflex, který bývá vyvolaný tlakem na oko. Projevuje se poklesem krevního tlaku a pulsu. Ve většině případů je ale pokles tlaku jen malý.

Během operace také může dojít ke stavu, kterému odborně říkáme ektropium. Při něm dochází k slzení a pocitu cizího tělesa v oku, a to kvůli odtažení spojivky od oka nebo přetočení víčka. Tento stav se může objevit i po operaci v důsledku otoku víčka. Jakmile otok ustoupí, stav většinou vymizí. Velmi vzácně pak tento stav přetrvá i dlouhodobě.

Sám od sebe vymizí také efekt nedovírání oční štěrbiny ve spánku. Dále se může po operaci dostavit i přechodný pocit suchých očí, který ale snadno vyřešíte očními kapkami.  
 
Zřídka může po vytažení stehů dojít také k rozestupu ranek. Většinou se tak stává tehdy, pokud klienti neposlechnou lékaře a dotýkají se nezahojené jizvičky. Proto je opravdu důležité, aby operovaná oblast zůstala po zákroku v maximálním klidu, dokud se sama nezhojí.

V případě komplikací však naši lékaři samozřejmě vědí, jak postupovat. Plastický chirurg vám bude osobně nebo telefonicky k dispozici také po operaci a jakýkoliv případný problém s vámi vyřeší. Při pooperačních potížích mu volejte okamžitě.
 

Pobyt na klinice

Ještě v den operace odejdete domů

Zákrok většinou provádíme v lokální anestezii, proto není potřeba, abyste po něm zůstávali přes noc na klinice. Po zákroku vám ale nedoporučujeme řídit. V rámci Prahy, Brna a Ústí nad Labem, kde máme své pobočky, vás rádi odvezeme domů zdarma. Pokud ovšem bydlíte mimo tato města, poproste někoho ze svých blízkých o odvoz. Na cestu domů si nezapomeňte připravit také sluneční brýle, a to v jakoukoliv roční dobu. Oči jsou totiž po zákroku velmi citlivé na světlo.
 

Po návratu domů

Klidový režim dodržujte alespoň týden

Až dorazíte po zákroku domů, přikládejte na operovanou oblast chladivé obklady. Pokud budete mít bolesti, vezměte si analgetikum a přiložte obklad. Jeden týden dodržujte přísnější klidový režim – nesportujte, raději nesledujte delší dobu televizi a nečtěte, ať oči zbytečně nenamáháte. Nedotýkejte se také stehů a bezprostředně po jejich vytažení ani samotných jizviček – to až do doby, dokud se vám nezahojí. Nakonec vám doporučujeme i spánek s hlavou v mírně vyvýšené pozici. Otoky kolem očí pak nebudou tolik silné.
 

Stehy odstraníme za 5–7 dní

Po vytažení stehů budete víčka několik týdnů ošetřovat hojivou mastí a 14 dní po odstranění stehů jizvičky jemným tlakem masírovat – ideálně 5krát denně po dobu 30 sekund. K běžné fyzické zátěži se můžete vrátit asi po 2 týdnech od operace, s náročnější sportovní aktivitou doporučujeme začít až měsíc po operaci. K líčení očí se můžete vrátit přibližně 14 dní po zákroku. Na první kontrole za 5–7 dní od zákroku vám lékař vyndá stehy. Tehdy se také dozvíte, jestli bude nutné přijít na kontrolu i s odstupem času.
 

Efekt operace oceníte už za pár dní

Po zákroku víčka mírně opuchnou a vytvoří se kolem nich drobné modřinky. Proto bude výsledek patrnější asi po 3 dnech, kdy začne tento pooperační stav ustupovat. Konečný efekt můžete hodnotit až po úplném zhojení operované oblasti, tedy přibližně za 3 měsíce.
 

Dlouhodobě

Efekt je dlouhodobý

Výsledek operace je dlouhodobý. Počítejte ovšem s tím, že kůže stále pracuje, proto může časem dojít k jejímu opětovnému poklesu a zákrok bude potřeba zopakovat. Je to ale individuální.
 

Vaše proměny

Přijďte na
nezávaznou konzultaci

Volejte 

800 254 642