Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Průvodce plastickou operací Liposukce v lokální anestezii

 Přečtěte si, co vás čeká...

Před zákrokem

Přijďte na konzultaci

Prvním důležitým krokem je úvodní konzultace s odbornou konzultantkou na liposukce nebo přímo s plastickým chirurgem. Jednomu z nich povíte, jaká je vaše představa o výsledku zákroku, a společně najdete nejvhodnější způsob, jak ho dosáhnout. Především zvolíte jednu ze 5 variant invazivní liposukce: klasickou tumescentní liposukci, ultrazvukovou liposukci, laserovou liposukci  či vodní liposukci.

Dozvíte se všechny potřebné informace o průběhu zákroku, o pooperačním hojení i případných rizicích. Odborná konzultantka nebo plastický chirurg vám oodpoví na všechny vaše otázky. Prohlédnete si také fotografie našich klientek a klientů před a po liposukci. Pokud se během konzultace rozhodnete, že zákrok podstoupíte, můžete se ihned dohodnout i na termínu operace.
 

V lokální anestezii odstraňujeme tuk jen z jedné větší oblasti

Pokud si přejete podstoupit zákrok v lokální anestezii, počítejte s tím, že tuk můžeme odsát jen z jedné větší problémové partie. Druhé větší oblasti se můžeme věnovat až při dalším zákroku. Budete-li chtít tuk odsát z více partií najednou, proberete s konzultantkou či lékařem případnou možnost podstoupení zákroku v celkové anestezii. Zpravidla však doporučujeme raději liposukci jedné hlavní oblasti v lokální anestezii a v budoucnu liposukci další partie opět v lokální anestezii. Operace je tak pro tělo méně náročná a dosahujeme při ní i lepších výsledků.
 

Obvykle stačí jen základní předoperační vyšetření

Před liposukcí v lokální anestezii většinou stačí podstoupit jen základní biochemické vyšetření krve. Toto vyšetření je v ceně zákroku, nebudete za něj nic připlácet. Podle vašeho přání provedeme vyšetření u nás na klinice buď v předem stanoveném termínu, nebo přímo v den zákroku. V den konání operace však vyšetření nesmí být starší 14 dnů.

Užívání léku na ředění krve je bohužel kontraindikací k zákroku. Tento lék se nesmí užívat již týden před plánovaným zákrokem. Záleží tak na vašem hematologovi, zda povolí vysazení tohoto léku alespoň na 14 dní (týden před zákrokem a týden po zákroku), aniž by vás to ohrozilo. 
 

1–2 týdny jen sprcha
 

2–6 týdnů kompresní prádlo
 

Za 14 dní běžný režim

Za 1 měsíc sport
 

Během výkonu

Postup se u jednotlivých metod mírně liší

U všech invazivních liposukcí používáme tumescentní roztok, který obsahuje naředěné anestetikum a adrenalin. Díky tomu je zákrok bezbolestný. Jakmile anestetikum zapůsobí, lékař začne odsávat tuk z určené oblasti pomocí tenké kanyly, která je napojená na přístroj vyvíjející podtlak.

V případě ultrazvukové liposukce i obou laserových liposukcí ale před samotným odsáváním tuku ještě použijeme speciální mikrokanylu s prostupujícím ultrazvukovým nebo laserovým vláknem, která tuk rozmělní. Odsávání je pak vůči pokožce šetrnější a lékaři jde i snadněji. Laser i ultrazvuk cílí výhradně na tukové buňky, tudíž nepoškodí okolní tkáně ani cévy. Díky tomu má klient či klientka po zákroku méně otoků, modřin a zkracuje se i celková doba pooperačního hojení.

Prvních 24 hodin nesvlékejte kompresivní prádlo

Při zákroku budete v plném vědomí, a tak můžete s lékařem komunikovat. Invazivní liposukce trvá okolo 2–2,5 hodiny. Po jejím dokončení vás oblékneme do kompresivního prádla, které nesmíte z těla sundat minimálně 24 hodin.
 

Pobyt na klinice

Hned po zákroku můžete jet domů

Po zákroku v lokální anestezii není nutná hospitalizace na klinice. Pokud bydlíte ve stejném městě, kde sídlí i naše klinika, rádi vás zdarma odvezeme domů. V opačném případě poproste partnera nebo někoho blízkého, aby pro vás přijel.

 

Po návratu domů

První 2 týdny po zákroku se šetřete

Kompresivní prádlo, které vám po zákroku navlékneme, budete na základě pokynů lékaře nosit po dobu 2–6 týdnů. Prádlo můžete prát, je rychleschnoucí. Počítejte také s tím, že první 2–3 dny po zákroku bude z malých kožních ranek vytékat tekutina zabarvená do oranžova. To je ale naprosto v pořádku. Jedná se jen o zbytky tumescentního roztoku.
 

Zpočátku se raději jen sprchujte

Po sprchování kožní ranky jemně osušujte ručníkem. Koupání ve vaně je vhodné až po zhojení kožních ranek, tedy asi 1–2 týdny po zákroku. Pokud budete mít pocit, že se oblast špatně hojí a mohl by propuknout zánět, aplikujte antibiotika ve formě zásypu či masti (např. Framykoin). Že je vše v pořádku, lékař zkontroluje i během kontroly, na kterou se dostavíte po prvních 3 týdnech od zákroku.
 

Hlídejte si energetický příjem

V místě, odkud jsme tuk kanylkou odsávali, se vám tuková tkáň už znovu vytvářet nebude. Pokud ale rezignujete na zdravý životní styl, tuk se vám může usazovat v jiné problémové partii. Hlídejte si proto svůj energetický příjem a výdej. S fyzickými aktivitami můžete pozvolna začít asi měsíc po zákroku.

Větší pozor si dávejte také na sluníčku. Zákrokem narušená kůže má větší tendence k pigmentaci, proto vám několik týdnů po liposukci nedoporučujeme žádné opalování ani návštěvu solária.
 

Na výsledek nebudete čekat dlouho

Počítejte s tím, že po zákroku bude daná oblast několik dní opuchlá, a může se zdát, že efekt liposukce není příliš velký. Už po prvních 14 dnech ale bude rozdíl patrný. V té době se totiž začnou vstřebávat otoky a uvolněná kůže se bude fixovat zpět k hlubším vrstvám. Největšího efektu se pak dočkáte asi 2 měsíce po zákroku.
 

Používejte dřevěný váleček a noste kompresivní prádlo

Po liposukci se mohou v místě odsátí tuku na kůži objevit zatvrdliny a různé nerovnosti. Používáním dřevěného válečku a důsledným nošením kompresivního prádla je ale po čase zcela odstraníte. S válečkováním začněte přibližně 2 týdny po operaci. Ošetřovanou oblast válečkujte ideálně 20 minut denně. Kdyby vám i přes tato opatření zatvrdliny na kůži zůstaly déle než 6 měsíců, poraďte se o tom se svým operatérem. Pokud vyhodnotí, že bylo pochybení na jeho straně, provede vám korekci zákroku zdarma.

Běžným jevem je i změna citlivosti v místě, kde jsme liposukci provedli. Tento stav se však během několika měsíců spraví a vrátí do normálu. Jiné komplikace se dostavují jen velmi vzácně. V případě jakéhokoliv problému ale kontaktujte svého lékaře.
 

Vaše proměny


Přijďte na
nezávaznou konzultaci

Volejte 

800 254 642