Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

V podpaží už
se nepotím ani po hodině
strávené v tělocvičně

Marie, 29

Odstranění nadměrného pocení aplikací botulotoxinu

Prakticky denně sportuji, a tak se potím takříkajíc ostošest. Když jsem se tedy dozvěděla, že existuje ošetření, které mi může od přemíry potu ulevit, vyloženě jsem zajásala a hned to chtěla vyzkoušet. Samozřejmě mě ale zajímalo, jestli zastavení pocení botulotoxinem není pro tělo nějak nebezpečné a na jakém principu tato látka vlastně funguje. Paní doktorka mi vysvětlila, že se nemám čeho bát. Na těle má prý každý člověk asi dva až pět milionů potních žlázek. Aplikací botulotoxinu do zvoleného místa – v mém případě do podpaží – proto rozhodně nedojde k narušení procesu vylučování odpadních látek ven z těla nebo k ohrožení přirozené termoregulace.
 
Nejsem žádná velká citlivka, ale když mi na klinice nabídli, že mi oblast podpaží ještě před aplikací botulotoxinu znecitliví krémem s anestetikem, využila jsem toho. V praxi to pak probíhalo následovně: sestřička mi tímto krémem natřela oblast podpaží a na krém nalepila průsvitnou fólii, aby se jeho účinek urychlil. Pak mě oblékla do předem nachystaného županu a krém nechala v podpaží působit asi třicet minut. Během této doby jsem zachumlaná do županu a s časopisem v ruce čekala v relaxační místnosti na začátek samotného ošetření.
 
Jakmile uplynula zhruba půl hodinka, sestřička mě odvedla do ordinace za paní doktorkou. Ta si mě hned získala svou dobrou náladou a pohodou. Žádná tréma, nervozita, natož snad pocity bolesti se tedy v mém případě nekonaly. Povídaly jsme si spolu o józe a dovolených, a tak jsem ani nevnímala, že mi u toho tenkou jehličkou aplikuje botulotoxin do podpaží. A to se jednalo o téměř deset malých vpichů do každého z nich. Asi po deseti minutách ale bylo hotovo a já se mohla vrátit zpět do práce. Bezprostředně po ošetření mě navíc nečekala skoro žádná omezení. Jen jsem se měla první dva až tři dny vyhýbat místům, kde bych se extrémně zpotila. Takže žádná sauna a raději jsem odložila na jindy i svou večerní lekci hot jógy.
 
Celé ošetření proběhlo tak hladce a rychle, že jsem na něj už odpoledne v práci úplně zapomněla. Žádnou bolest jsem necítila ani při ošetření, ani pár hodin po něm. Podpaží dokonce ani nezarudlo a nebolelo mě. Pro jistotu mi ale paní doktorka poradila, abych v den ošetření nepoužívala antiperspiranty nebo deodoranty a kůži v podpaží jimi zbytečně nedráždila.
 
Další den už jsem se ale i k této rutině mohla vrátit a asi po třech dnech jsem doslova na vlastní kůži poznala, že aplikace botulotoxinu vážně zafungovala. Samozřejmě se na jiných místech pořád trochu potím, ale vypadá to, že koláčům v podpaží na nějakou dobu odzvonilo. V podpaží se teď nepotím dokonce ani po náročných hodinách strávených v tělocvičně nebo při venkovním sportování. Takové ošetření je na léto skvělá investice, vřele doporučuji!

Slovo lékaře

MUDr. Iva Obstová

Aplikace botulotoxinu dovede zabránit přenosu nervového vzruchu na potní žlázky, čímž se pocení dočasně zastaví. Doba efektu ošetření je individuální, obecně se však dá říct, že látka působí v daném místě po dobu přibližně od čtyř do dvanácti měsíců. Samotné ošetření není nijak časově náročné. Zabere v řádech jen několika málo minut. Před ošetřením lze klientům pro větší komfort aplikovat na dané místo i znecitlivující krém s anestetikem. Díky němu je pak samotné ošetření botulotoxinem téměř bezbolestné. Pro zamezení pocení lze touto látkou ošetřit oblast podpaží, dlaní nebo plosek nohou.

MUDr. Iva Obstová
Korektivní dermatolog

Předchozí Další

Přijďte na
nezávaznou konzultaci

Volejte 

800 254 642